Czy masz pasożyta? Co powinno wzbudzić naszą podejrzliwość?
24 października 2019Życiodajne powietrze to jednocześnie źródło zanieczyszczeń i alergenów, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia
5 marca 202010 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o dobrym śnie
-
- Fakty na temat snu
Dlaczego dobry sen jest taki ważny?
Nocna zmiana dla Twojego organizmu
Sen jest czasem odpoczynku, jednak Twój organizm pracuje we śnie na pełnych obrotach. W nocy stymulowane są ważne procesy odnowy i regeneracji, które pomagają wzmacniać układ odpornościowy oraz zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru, a także podnosić efektywność.
Również wygląd Twojej skóry wiele mówi o jakości Twojego snu: w czasie snu naprawiane są uszkodzenia w komórkach, ważne włókna kolagenowe są utrzymywane, a skóra ma jędrny, młody i świeży wygląd.
Jednak najważniejsze jest to, że sen uszczęśliwia!
Jeżeli się wyśpimy, to w ciągu dnia jesteśmy bardziej zrównoważeni, mniej zestresowani i w dodatku kreatywni. Procesy uczenia się, które są wspierane w czasie snu, mają wpływ na umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania dobrych decyzji.
Co przeszkadza nam w czasie snu. 5 powodów, dlaczego źle śpimy
W nocy przewracamy się z boku na bok, a rano wstajemy zmęczeni – taką sytuację z pewnością zna każdy z nas. Nazajutrz przez cały dzień brakuje nam energii do działania. Aby móc spać lepiej kolejnej nocy, warto poszukać przyczyny problemów z zasypianiem i spaniem, aby móc im skutecznie zaradzić.
Problemy ze snem mogą mieć przyczyny psychiczne, takie jak np. stres, zmartwienia i konflikty lub przyczyny fizyczne, takie jak napięcia, bóle lub np. menopauza. Należy koniecznie wyjaśnić przyczyny organiczne takie jak schorzenia układu krążenia. Sen mogą utrudniać również zaburzenia rytmu spowodowane pracą zmianową, zmianą strefy czasowej lub podróżami biznesowymi. Nie zapominajmy również o czynnikach zewnętrznych, takich jak hałas, pogoda lub niewygodny materac, które wpływają na jakość snu.
Wiedząc, co przeszkadza nam w wypoczynku, możemy łatwiej znaleźć rozwiązanie.
Dlaczego coraz gorzej śpimy
Coraz więcej osób uskarża się na problemy ze snem. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Naturalnie życie stało się bardziej stresujące i wymagające. Czasami nie jest łatwo uspokoić myśli. Poza tym wraz z rozwojem techniki w naszym życiu pojawił się inny czynnik utrudniający zaśnięcie: sztuczne światło.
Smartfon, laptop, telewizor stały się nieodłączną częścią naszego życia. Nasza sypialnia jest często jednocześnie miejscem pracy.
Sztuczne światło towarzyszy nam wszędzie w dzień i w nocy – nasz organizm otrzymuje sygnał, że jest jeszcze jasno.
Tymczasem hormon snu melatonina potrzebuje sygnału ciemności, aby zacząć działać, wywołać zmęczenie i pomóc w zasypianiu. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla spokojnego snu jest wyłączenie światła.
CZYM JEST MELATONINA?
Melatonina to hormon regulujący rytm dnia i nocy. Wskazówki eksperta dr Werchana
Dlaczego tak wiele osób ma problemy ze snem
Bądź mistrzem snu z Night Masterem
Odpoczynek, odprężenie i relaks: wiele osób nie potrafi korzystać z dobrodziejstwa snu, mimo że jest on tak potrzebny.
Uczniowie i studenci, którzy często uczą się do późna, korzystają z mediów i odczuwają presję osiągania dobrych wyników. Osoby aktywne zawodowo, pracujące na zmiany lub menadżerowie, którzy wykonują stresującą pracę, śpią nieregularnie i dużo podróżują. Również rodzice małych dzieci mają dużo obowiązków i dużo na głowie.
Emeryci, których życie nie jest uregulowane godzinami pracy, także często tracą rytm. Kobiety w okresie menopauzy dodatkowo borykają się z brakiem równowagi hormonalnej. Do tej listy dołączają sportowcy, którzy potrzebują snu dla wyrównania obciążeń fizycznych i regeneracji.
Wszystkie te osoby mają szansę, aby cieszyć się spokojnym snem – z LR LIFETAKT Night Master.
Dlaczego czujemy senność i zmęczenie
To szczęście móc spać
Kiedy hormon szczęścia serotonina jest przekształcany w hormon snu melatoninę, możemy wreszcie zasnąć. Jednak aby wszystko funkcjonowało, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Organizm potrzebuje jeszcze trzeciego gracza: aminokwasu tryptofanu. Powstają z niego hormony takie jak hormon szczęścia serotonina. Zdrowe odżywianie wspiera metabolizm tryptofanu, podczas gdy hormon stresu kortyzol go hamuje.
Jeśli wyprodukowana zostaje wystarczająca ilość serotoniny, zostaje ona w mózgu przekształcona w melatoninę. Dzieje się tak za sprawą enzymów, na które wpływ ma światło. Dlatego poziom melatoniny w nocy jest 10-krotnie wyższy niż w ciągu dnia. Czujemy zmęczenie, śpimy głęboko i budzimy się rześcy.
CZYM JEST TRYPTOFAN?
L-tryptofan należy do niezbędnych aminokwasów, nie może być produkowany w organizmie i musi być dostarczany wraz z pożywieniem.
Faza snu
Piątka dla dobrego snu
Zdrowy sen składa się z 5 faz, z których każda spełnia specjalne zadanie w organizmie. Cykl snu trwa zawsze około 90 minut i powtarza się od czterech do siedmiu razy w ciągu nocy.
Pierwsza faza to faza zasypiania. Organizm odpręża się, umysł uspokaja się, aktywność mięśni zmniejsza się. Jednak sen jest jeszcze słaby i płytki.
Następnie jest faza snu płytkiego, w której organizm znajduje się około połowę czasu snu. Puls i oddech spowalniają się, temperatura ciała spada i organizm uspokaja się.
Średniogłęboka faza snu szybko przechodzi w fazę snu głębokiegow której najbardziej wypoczywamy fizycznie i psychicznie i dlatego jest on najważniejszą fazą snu. Organizm jest odprężony, spada aktywność mięśni i mózgu.
Jako ostatnia następuje faza REM, czyli marzenia senne. REM oznacza „rapid eye movement“, ponieważ w tej fazie intensywnie i długo śnimy, czemu towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych przy zamkniętych powiekach. Teraz mózg przetwarza informacje i wrażenia emocjonalne. W czasie fazy REM mięśnie są odprężone, co zapobiega poruszaniu się we śnie.
Jak umysł regeneruje się w nocy?
Sen dla mózgu
Co robi sen z szarymi komórkami w mózgu? Regeneruje je. Ilość szarej substancji w regionach mózgu stanowi o mocnych i słabych stronach umysłowych danej osoby. Upraszczając, im więcej jej jest, tym lepiej. Przykładowo stres powoduje, że masa komórek kurczy się.
Każdej nocy nasz mózg robi porządki. We śnie niepotrzebne połączenia między komórkami nerwowymi są usuwane – w ten sposób powstaje miejsce dla nowych informacji. Mózg usuwa w nocy tzw. molekularne odpady. Naczynia limfatyczne u podstawy czaszki są odpowiedzialne za ich transport. Jeśli ta funkcja słabnie wraz z wiekiem, mówimy o demencji.
Nauka w czasie snu – często słyszymy to hasło, jednak co się za nim kryje? Procesy biochemiczne, które bardzo dobrze przebiegają we śnie, ułatwiają prawidłowe połączenia między komórkami nerwowymi. Przyswojony materiał jest utrwalany w pamięci, zbędne informacje znikają. W ten sposób każdej nocy przebiega somatyczny program fitness, który wspiera Twoją sprawność umysłową.
Współdziałanie energii i regeneracji
Dzień i noc w równowadze
Jeśli brakuje równowagi między nocą a dniem, szybko czujemy się zestresowani. Dlatego powstał LR LIFETAKT. Dla zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia. Całościowe rozwiązania, które łączą ze sobą najnowszą wiedzę naukową z tym, co najlepsze w naturze.
MIND MASTER to długotrwałe wsparcie dla większej energii w ciągu dnia: chroni przed stresem oksydacyjnym i wspiera efektywność ciała i umysłu.1 Jako porcja energii w ciągu dnia służy MIND MASTER EXTREME z natychmiastowym efektem.
Natomiast NIGHT MASTER zapewnia efektywną regenerację we śnie. Pomaga długofalowo odprężyć się, szybciej zasnąć i zregenerować się.2 Ciało i umysł odnajdują spokój, którego tak bardzo potrzebują, aby powitać kolejny dzień z nową energią. W zgodzie z Twoim rytmem i dobrym samopoczuciem.
PEŁEN MOCY DUET NA DZIEŃ I NA NOC
Naładuj akumulatory w nocy z Night Masterem i podnieś swoją efektywność i energię w ciągu dnia z Mind Masterem! To perfekcyjny duet dla prawdziwych mistrzów.
1 Witamina E przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. Witamina B12 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. 2 Tiamina, niacyna, witamina B6, witamina B12 i magnez pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych.
Każdy potrzebuje różnej ilości snu
Sen zapisany w genach
Osoby potrzebujące dłuższego snu mają opinię śpiochów, jednak zasadniczo sami nie decydujemy o tym, ile z reguły śpimy. Dzieci w okresie wzrostu śpią dłużej, ponieważ muszą przetworzyć więcej wrażeń i informacji. Im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy.
O tym, czy śpimy dłużej, czy krócej, decydują nasze geny. Zalecana długość snu zależy więc od tego, do jakiego typu należymy.
Niektóre osoby potrzebują co najmniej 8-10 godzin snu, aby czuć się dobrze i cieszyć się efektywnością. Ich wewnętrzny zegar jest wolniejszy. Ponieważ osoby śpiące dłużej muszą się dopasować do norm społecznych, np. godzin lekcji i pracy, musi on stale walczyć ze swoim naturalnym rytmem snu. Tym ważniejsze jest dla tych osób pozytywne wspieranie rytmu snu.
Osobom krócej śpiącym wystarcza około 7 godzin snu, aby być wypoczętym i sprawnym. Potrzebują one dłuższych faz czuwania, aby poczuć zmęczenie.
NIGHT MASTER
https://sylwiasikora.com/kategoria/zdrowie/dolegliwosci/bezsennosc/