Dlaczego dobry sen jest tak ważny dla organizmu?
26 lutego 2020Wirusy a układ odpornościowy
30 marca 2020Gdy stawką jest zdrowie Twoje i Twojej rodziny, zastanówmy się co mogłoby zwalczyć przeziębienia i wirusy roznoszone przez powietrze w Twoim domu.
Zanieczyszczenia najczęściej występujące w powietrzu
– Drobnoustroje i wirusy
– Kurz
– Pyłki
– Roztocza z mebli i dywanów
– Złuszczony naskórek zwierzęcy
– Zanieczyszczenia z odpowietrzników
– Dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy
– Chemikalia
Oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie. Należy jednak mieć świadomość, że życiodajne powietrze to jednocześnie źródło zanieczyszczeń i alergenów (takich jak pyłki, kurz i zarodniki), które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Wirusy i bakterie przenoszone przez powietrze
Przenoszone przez powietrze bakterie i wirusy wywołują choroby, a także powodują zaostrzenie objawów alergii czy astmy. Gdy ktoś kicha lub kaszle, zawierające wirusy lub bakterie kropelki wody i wydzielin rozpraszają się łatwo w powietrzu. Wdychane wirusy i bakterie powodują rozprzestrzenianie się kaszlu, przeziębienia, grypy, gruźlicy oraz innych czynników zakaźnych.
Jak zazwyczaj rozprzestrzenia się wirus, przeziębienie i grypa?
Głównym źródłem chorób zakaźnych w domu i w pracy są inni ludzie. Znakomitym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby przez powietrze w pomieszczeniach jest nabycie świadomości i praktykowanie zdrowych nawyków. Proste środki ostrożności, jak np. kasłanie czy kichanie w zgięcie łokcia, mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii w powietrzu.
Wpływ bakterii i wirusów
Nasze zdrowie jest zagrożone, gdy w powietrzu wokół nas, którym oddychamy znajdują się wirusy i bakterie. Pomóc tu może regularne mycie rąk, unikanie kontaktu dłoni z nosem i oczami oraz utrzymywanie czystości w domu.
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie
Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, ma poważny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie na nasz układ oddechowy i płuca. Zanieczyszczenia przenikają również do krwi, a w konsekwencji do innych części ciała.
Zanieczyszczenia powietrza to szkodliwe gazy, zapachy, pyły, spaliny, mgła oraz dym. Ich stężenie w centrach miast oraz w ich okolicach jest źródłem poważnego skażenia środowiska.
Najistotniejszymi źródłami zanieczyszczenia powietrza, za które odpowiada człowiek, są wytwarzanie energii, transport oraz energochłonne gałęzie przemysłu. W zależności od ich pochodzenia oraz interakcji z innymi składnikami powietrza, mogą one przyjmować rozmaitą postać chemiczną i wywierać różny wpływ na zdrowie człowieka. Innym poważnym źródłem zanieczyszczenia powietrza są pożary, które mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem w przypadku długotrwałego wdychania dymu.
Powietrze, którym oddychamy, wpływa na każdą część naszego ciała. Wdychanie toksycznego powietrza natychmiast spłyca oddech i podrażnia nos i gardło. Problem ten dotyczy szczególnie alergików i astmatyków. Zanieczyszczone powietrze może również pogorszyć stan osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Niektóre toksyczne związki chemiczne mogą mieć nawet gorsze skutki. Długotrwały kontakt z nimi może doprowadzić do wystąpienia nowotworu, wad rozwojowych, uszkodzenia nerwów i płuc, a także do innych problemów ze zdrowiem.
Zdrowy tryb życia i odpowiednia ochrona zdrowia to tendencja popularna na całym świecie. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zanieczyszczeń powietrza jakie codziennie nam towarzyszą i jakie codziennie dostarczamy naszemu organizmowi.
Astmę u dzieci w ponad 90% przypadków wywołują alergeny RKD, których źródłem są roztocza kurzu domowego.
Astma to choroba układu oddechowego powodująca chroniczne zapalenie oskrzeli, prowadząc do ich trwałego zwężenia. Utrudnia to swobodne oddychanie.
Alergie osłabiają Twoją wydajność i pogarszają koncentrację nawet o 30%.
Alergie i choroby alergiczne powoduje zbyt silna reakcja naszego organizmu na zasadniczo niegroźne substancje, takie jak złuszczony naskórek zwierzęcy, pyłki, produkty spożywcze, leki i roztocza. Nieprawidłowa reakcja na te alergeny nazywana jest reakcją alergiczną.
Reakcje te mogą przybierać formę kataru, zatkanego nosa i łzawiących oczu, a także świąd, wysypkę i trudności z oddychaniem. W najbardziej ekstremalnych przypadkach reakcja na alergen nazywana jest wstrząsem anafilaktycznym i może prowadzić do zapaści krążeniowej i zatrzymania akcji serca.
Jedno kichnięcie rozpyla nawet 3000 zakaźnych kropelek z prędkością ponad 100 mil na godzinę.
Każdego roku występują sezony na grypę i przeziębienia. Musimy się wówczas bronić przed wirusami, a walka ta rozpoczyna się już w domu. Może nam się wydawać, że po odkurzeniu podłóg i dywanów oraz wytarciu kurzu z blatów nasz dom jest czysty i bezpieczny – ale w rzeczywistości miliony patogenów unoszą się nadal w powietrzu i osadzają na powierzchniach, których codziennie dotykamy. Regularne czyszczenie powierzchni przy użyciu środków dezynfekujących, które zgodnie z etykietą „zabijają bakterie i wirusy” usunie cząsteczki, które osadziły się na podłodze, na kranach czy na blatach – ale co z powietrzem, którym oddychamy w naszych domach?
Poniżej kontakt do wykonania bezpłatnego pomiaru czystości powietrza wraz z oczyszczeniem